Studentské týmy zapojené do programu, několik měsíců pracovaly na vlastním modelu vodíkového auta v měřítku 1:10, které na první pohled vypadá jako běžné autíčko na dálkové ovládání. Od běžných modelů se však liší především svým velikým dojezdem.

Časová náročnost závodu demonstruje výhody vodíku – zatímco se samotnou baterií dokáží auta na dálková ovládání jezdit maximálně 15 minut, s vodíkovým pohonem je to až hodina. Inovativní prvky v konstrukci musí žáci navrhnout sami, k dispozici mají jen základní hardware. Některý tým sází na optimalizaci baterií a hmotnosti, jiný na řidičské schopnosti, či aerodynamiku karoserie.

Díky partnerským firmám - Hyundai Motor Manufacturing Czech, Moravia Steel, Nadace Unipetrol a Brano Group - studenti poznávají na vlastní oči současný průmysl, čisté technologie a kariérní možnosti, seznamují se s praktickými možnostmi obnovitelných zdrojů a současnými technologickými trendy.
Od roku 2014 se program Horizon Grand Prix rozrostl na téměř 200 týmů po celém světě. Vítězové národních kol postupují na světové finále, které letos proběhne v červnu v Praze na Veletrhu vědy Akademie věd. Čeští studenti tak budou mít jedinečnou možnost na domácí půdě navázat na úspěch z loňského světového finále v německém Chemnitzu, kde skončili třetí.