Moravskoslezský kraj a Hospodářská komora České republiky prohlubují spolupráci
Prezident Hospodářské komory ČR Ing. Vladimír Dlouhý, CSc. MBA společně se zástupci krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje (KHK), předsedou KHK Ing. Janem Březinou, Ing. Pavlem Bartošem a Ing. Janem Skipalou, Ph.D., se setkali se zástupci Moravskoslezského kraje (MSK). Pracovní jednání se konalo ve středu 19. 2. 2020 za účasti náměstka hejtmana Ing. Jakuba Unucky, MBA a ředitele Moravskoslezského energetického centra, příspěvková organizace (MEC) Ing. Rostislava Rožnovského, v jehož prostorách jednání proběhlo. Výměna informací byla soustředěna do dvou hlavních bloků – představení aktivit MEC a problematika odchodu od energetického spalování uhlí v MSK.
Moravskoslezské energetické centrum, příspěvková organizace prezentovala přehled činností vykonávaných pro Krajský úřad MSK a jeho příspěvkové organizace. Za klíčové považuje zejména projekty v oblasti energetického managementu a služeb, které vedou v souladu s národními politikami a Zimním energetickým balíčkem EU ke snižování energetické náročnosti a k úsporám energií a nákladů na jejich pořízení. Zdůrazněn byl také příspěvek k čistějšímu životnímu prostředí zajišťováním rozvoje čisté mobility a podporou vodíku ve veřejné dopravě.
V druhé části pracovního jednání se rozproudila podnětná diskuse k tématu odchodu od energetického spalování uhlí, což potvrdilo závažnost a hloubku projednávané problematiky. Byl představen aktuální stav rozpracovanosti a hlavní cíle dopadové studie odchodu od energetického spalování uhlí v MSK. V rámci cílů byla zdůrazněna návaznost a soulad s výstupy Státní uhelné komise (zejména s časovým rámcem scénářů), Územní energetické koncepce MSK, zachování energetické bezpečnosti a soběstačnosti a přistoupení České republiky k zelené dohodě pro Evropu (The European Green Deal), díky níž se má Unie do roku 2050 stát prvním klimaticky neutrálním uskupením na světě.
Diskutovaná témata odhalila význam a důležitost, kterou účastnici pracovního jednání přisuzují možnostem a šíři další spolupráce. Ta musí respektovat obchodní zájmy komerčních společností v regionu, podporovat zapojení a rozvoj nízkoemisních technologií, otevřít nové možnosti podnikání v energetice a zajistit dostupnost energií pro obyvatele MSK za rozumnou cenu.
„Naším záměrem je při zpracovávání koncepčních dokumentů a zejména dopadové studie spolupracovat se všemi stakeholdery v Moravskoslezském kraji, jako jsou energetické společnosti, města, obce, velcí odběratelé energií a vědecko-výzkumná centra“, uvedl Rostislav Rožnovský, ředitel Moravskoslezského energetického centra, příspěvková organizace.
Zástupci Hospodářské komory v čele s prezidentem Vladimírem Dlouhým se intenzívně zajímali o strukturu spalování černého uhlí v jednotlivých sektorech (vytápění domácností, centrální zásobování teplem, energetika, průmysl, výroba koksu apod.) a živě diskutovali problematiku výroby a dodávky tepla zejména domácnostem. Další oblastí zájmu byla struktura scénářů dopadové studie postavená na třech pilířích (jaderné zdroje, plynové zdroje a OZE vč. druhotných zdrojů energie). Vladimír Dlouhý ocenil systematičnost a koncepčnost přístupu MSK k řešené problematice a nabídl užší spolupráci Hospodářské komory na půdě Státní uhelné komisi a související problematice.