Kraj se připravuje na čerpání miliard z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci. Projekty, které byly doporučeny jako strategické, byly občanům představeny na dalších dvou veřejných projednáních.

Dne 23. 9. 2021 proběhlo projednávání projektů území Karvinska. V úvodu vystoupil primátor Statutárního města Ostrava, Ing. Tomáš Macura, MBA a následovaly prezentace hejtmana Moravskoslezského kraje, prof. Ing. Ivo Vondráka, CSc., 1. náměstka hejtmana kraje, Ing. Jakuba Unucky, MBA a zmocněnce hejtmana kraje pro RESTART a uhelné regiony v transformaci, Mgr. Zdeňka Karáska.

Zástupci předkladatelů vybraných strategických projektů ve svých prezentacích shrnuli klíčové informace a v rámci bohaté diskuze zodpovídali dotazy přítomných účastníků.

Představeny byly tyto strategické projekty:

 • Černá kostka – Centrum digitalizace, vědy a inovací
 • Technologická a podnikatelská akademie a digitální, inovační a mediální laboratoř
 • MUSEum+
 • Education District
 • REFRESH
 • Life & Environment Research Center Ostrava
 • Koncertní sál Ostrava

 

Dne 6. 10. 2021 proběhlo projednávání strategických projektů území Frenštátska. V úvodu vystoupil hejtman Moravskoslezského kraje prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., starosta obce Trojanovice, Mgr. Jiří Novotný, následovaly prezentace 1. náměstka hejtmana kraje, Ing. Jakuba Unucky, MBA a Ing. Miriam Šůstková, vedoucí oddělení strategického plánování, která zastupovala zmocněnce hejtmana kraje pro RESTART a uhelné regiony v transformaci, Mgr. Zdeňka Karáska.

Zástupci předkladatelů vybraných strategických projektů představili klíčové informace a diskutovali s přítomnými účastníky o transformaci kraje.

Představeny byly tyto strategické projekty:

 • Transformace po-hornické krajiny POHO JIH
 • Gest-Net : Underground lab
 • Centrum pokročilých technologií s využitím čisté energie Staříč a Chlebovice
 • GREEN INNOVATION PARK PASKOV
 • Green Energy Park Sviadnov
 • CirkArena – Circular Economy R&D Centre
 • Centrum veřejných energetiků
 • TRAUTOM – Kompetence pro 21. století

Více informací o strategických projektech naleznete ZDE

Transformační plán naleznete ZDE